Furlanija Julijska krajina
03 Oktober 2022 Posodobljeno ob 19:07
Šport

Španci osvojili evropsko krono

Zmagali so z 88:76 (23:14, 47:37, 66:57) proti Francozom; košarkarji Nemčije pa so osvojili bronasto medaljo, potem ko so premagali Poljsko z 82:69 (19:14, 36:23, 54:49)
Credits © EuroBasket 2022, Twitter Španija premagala Francijo
Španija premagala Francijo
Španci so v Berlinu osvojili evropski naslov: z 88:76 (23:14, 47:37, 66:57) so v velikem finalu 41. evropskega košarkarskega prvenstva premagali Francoze. Španci so prvenstvo stare celine osvojili že v letih 2009, 2011 in 2015.
Scariolovi varovanci so prepričali že v prvi četrtini, ko so takoj prepričjivo povedli. V drugi četrtini so prednost še povečali, pri čemer sta bili odločilni dve trojki. Sploh so jih Španci zadeli kar 15, od tega sedem Juancho Herhangomez, ki je bil tudi najboljši strelec.
Francozi so se v drugi polovici tekme vendarle zbrali in skušali nadoknaditi. Delno jim je to tudi uspelo, a upanje v preobrat ni trajalo dolgo. Španci so kmalu spet pobegnili vnaprej in Colletovi varovanci so se lahko še tako trudili, a niso uspeli nadoknaditi.
Španija je torej nasledila Slovenijo na evropskem košarkarskem prestolu.
Pred tem so v malem finalu košarkarji Nemčije osvojili bronasto medaljo, potem ko so premagali Poljsko z 82:69 (19:14, 36:23, 54:49). Zanje je to tretja medalja na evropskih prvenstvih. Gostitelji prvenstva so do zmage prišli šele v zadnji četrtini. Potem ko so v prvem polčasu vodili že s 15 točkami prednosti, so Poljaki v 37. minuti izenačili izid na 59:59. Odločilni je bil delni izid 8:0, s katerim so Nemci pobegnili na 73:64.
Najboljša strelca Nemčije, ki je v zadnji četrtini zadela šest trojk (skupno 15:37), sta bila Dennis Schröder s 26 točkami in Johannes Voigtmann, ki je zbral 14 točk, 9 skokov in 6 podaj. Pri Poljski je Michal Sokolowski dosegel 18 točk, Jakub Garbacz pa dvanajst.